Kocaeli Valiliği
Kocaeli Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Kocaeli Valiliği
Kocaeli Valiliği

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE 2020 YILI ÇEVRE İLE İLGİLİ FAALİYET DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI.

15 Ocak 2021
İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE 2020 YILI ÇEVRE İLE İLGİLİ FAALİYET DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI.

Ülkemizde ilimiz nüfus yoğunluğu bakımından 2. sıradadır. Nüfus yoğunluğunun ve sanayinin yoğun olması nedeni ile ilimiz çevresel etkileri iyileştirmeyi amaçlayan çalışmalara öncelik verilmesi İl Müdürlüğümüzün en hassas davrandığı çalışma alanlarından birisidir. Bu hassasiyetimizi göz önüne alarak İl Müdürlüğümüz personellerinden oluşan ekiplerimiz tarafından Bakanlığımız mevzuatı ve vizyonu ile Sayın Valimiz Seddar YAVUZ talimatları doğrultusunda 7 gün ve 24 saat sürekli denetimler gerçekleştirilmektedir.

 

2020 yılı içerisinde Kocaeli İlinde toplam 1960 adet tesiste çevre denetim yapılmış ve denetimler sonucunda 66 tesise 5.933.945,97 TL İdari Para cezası uygulanmıştır. Bununla birlikte İl Müdürlüğümüze ulaşan 800 adet çevre konulu şikâyet yerinde incelenerek şikâyetler değerlendirilmiş, gerekli uyarılar ve işlemeler yapılarak şikayet sahipleri bilgilendirilmiştir.

 

Hava kalitesinin izlenmesi amacıyla ilimiz genelinde mevcut istasyon sayısı 13dür. Dilovası’nda 4, İzmit’te 3, Gebze 2  Başiskele, Gölcük, Kandıra, Körfez İlçelerimizde 1’er adet olmak üzere toplam 13 adet sabit Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu bulunmaktadır. İlimiz genelinde faaliyet gösteren sanayi tesislerinde, kirletici vasfı yüksek olan proses ünitelerine ait bacalarda Sürekli Emisyon Ölçüm Cihazları takılı olup, ölçüm verileri İl Müdürlüğümüz On-line Baca Gazı Ölçüm İzleme Sisteminde izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. İlimizde faaliyet gösteren 37 tesisin 110 bacasında Sürekli Emisyon Ölçüm Cihazı bulunmak ve bunlar takip edilmektedir.

 

Ayrıca ilimiz genelinde 1511 tesis Geçici Faaliyet Belgesi ve İzin/Lisans ve İşlemlerini tamamlamıştır. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında olmayan 1679 adet tesise Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü hükümlerine uygun olarak emisyon azaltıcı tedbirler emisyon toplama sistemleri, filtre sistemleri vb. alınması sağlanarak çevre izin lisans işlemleri bitirilmiştir.

 

2020 yılında Çevresel Etki Değerlendirmesi yönetmeliği kapsamında 544 adet tesisin çevresel etkileri değerlendirilmiştir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır